Kde co sehnat, koupit

** Javorový sirup v bio kvalitě např. od firmy Alnatura je k dostání v drogerii DM (Grade C - 375 ml - 189 Kč, Grade A – 250 ml - 139 Kč). Glickman doporučuje Grade B. Dočetla jsem se, že Grade B je v Evropě málo k dostání. Dočetla jsem se také, že javorový sirup se známkuje podle barvy a chuti. Čím světlejší barva, tím jemnější vůně a chuť, a tím kvalitnější, dražší sirup. Grade A je nejsvětlejší. Glickman ale v knížce píše: "pokuste se sehnat co nejtmavší, čím je sirup tmavší, tím více je v něm minerálů." Nejtmavší je Grade C. Rozhodnutí je na Vás. Já jsem používala Grade C (tmavší, výraznější), HH. Někdo upřednostňuje Grade A (světlejší, jemnější). Důležité je především mít sirup v bio kvalitě. Glickman uvádí, že někteří výrobci používají při jeho získávání formaldehyd, tak že nebio nebrat. Bio javorový sirup mívají i v Bille (viděla jsem 250ml za 169 Kč) a pak v prodejnách zdravé výživy.

** Kajenský pepř (mleté chilli) lze koupit v Kauflandu, mají ho mezi kořením od firmy Kotányi, cca 17 Kč. Jinak v prodejnách zdravé výživy. Dobrý tip je www.rojikovokoreni.cz/

** Mořskou sůl nejodidovanou mívají rovněž ve zdravé výživě (v Ústí nad Labem v prodejně Duhová Babička, ul. Hradiště). Např. Sůl mořská jemná z Atlantiku od firmy Country Life, 1 kg za 29 Kč. Jinak se prý hůř shání, opatřete si ji včas. V supermarketech (Kaufland, Interspar) mají také mořskou sůl bez jodu (označena "jod free"), ale obsahuje protispékavou látku ("éčko"), tak že bude asi lépe opatřit si jinou, bez éček. Další tip, kde ji sehnat: www.bioapetit.cz/potraviny/sul-morska-jemna-1kg-sunfood

** Citrony BIO krom specializovaných bio-krámků je mívají v Kauflandu (já jsem použila nebio). Důkladně omýt. Lze střídat s limetkami. 

** Čaj s projímavým účinkem (bylinná směs se sennou nebo list senny) seženete v lékárně, popř. ve zdravé výživě nebo v bylinkářství. Doporučuje se spíše čaj s 50% obsahem senny, čistá senna může být příliš silná (zkušenosti některých lidí to potvrzují). Pokud použijete čistou sennu, nejlépe slabší, naředit. Projímavou čajovou směs s 50% obsahem senny v ČR seženete od firmy Megafit, např. viz odkaz  www.lekarna.cz/projimava-cajova-smes-spc-20x1-5gm-sacky/ , bude nejspíš běžně k mání v lékárnách. Čistá senna (Sennae folium) je k dostání např. sypaná od firmy Milota (cca 25 Kč) nebo v nálevových sáčcích od firmy Megafit (cca 35 Kč). 

** Voda má být pramenitá nebo filtrovaná. Pokud nemáte žádný filtr k dispozici ani žádný pramen v dosahu, použila bych kohoutkovku, ale řádně odstátou (nejlépe 24 hodin, aby vyprchal chlor) a případně převařenou. (Mimochodem, dočetla jsem se, že převařením se voda zbaví chloru, ale pouhé uvedení do varu nestačí, voda se skutečně musí vařit asi 5 minut, zdroj: www.enviweb.cz). 

V kolik vstávat 

Doporučuji první den vstát a vypít slaný nálev tak dvě hodiny před tím, než musíte z domu. V přístích dnech už budete vědět, jak fungujete, a tomu vstávání přizpůsobíte. U mě intenzivnější vyprazdňování probíhalo hodinu až hodinu a půl po vypití. HH

Co může nastat (ale nemusí :-) 

V proběhu kúry se mohou objevit různé detoxikační příznaky, jako např. únava, "blbá" nálada, bolest hlavy (zejména u závislých na kofeinu) nebo různé jiné bolesti (ozvou se staré neduhy). Je to přechodné a přístí den (zpravidla po slaném výplachu) nastává úleva, Glickman tomu říká "milníky na cestě".

Pocity hladu, které se objeví, zaženete citronádou.

Může se objevit pálení konečníku.

Mnozí popisují stavy radosti, nárůstu energie, bdělosti a rozšířené vnímavosti (zhruba osmý den, ale je to individuální).

Během očisty se na jazyku objeví bílý povlak, stav jazyka prý vypovídá o míře vyčištění (čím menší povlak, tím lépe, žádný povlak = dokonalé vyčištění).

Pokud se budete cítit na konci očisty nadmutí, můžete si ji ještě o den prodloužit (odcházejí další toxiny).

Pokud se na to cítíte, dle Glickmana můžete v očistě ještě pokračovat, můžete překročit 10 dní. Oněch 10 dní se však doporučuje vydržet, je to určitý proces, který chce svůj čas.  Ale i pokud to 10 dní nevydržíte, pochvalte se za to, co jste zvládli.