O knize

Očista, které se věnuje tento web, je podle knížky:

Peter Glickman:  "Destidenní očista těla" (vydala Pragma)

Stránky autora (pouze v angličtine):  www.peterglickman.com/

Glickmanova kniha se věnuje výhradně desetidenní očistě podle metody nazvané "Master Cleanse", kterou vyvinul a publikoval Stanley Burroughs (už v r. 1940, podruhé prý vyšla 1976, dle Wikipedie). Program "Master Cleanse" někdy bývá označován za limonádovou dietu nebo také javorovou dietu. V některých zdrojích je ale tzv. limonádová dieta popsána nepřesně, nebo jako drastická metoda na zhubnutí (také Borroughs měl své odpůrce a kritiky, nicméně jeho program Master Cleanse s úspěchem praktikovalo mnoho lidí.)

Někdy se vedou polemiky o tom, zda se v případě desetidenní očisty jedná o půst. Dle mého názoru jde jen o úhel pohledu (jako ostatně vždycky), zde se ale přikládním k označení očistná kúra, za půst se většinou považuje hladovka pouze o vodě (což není tento případ).   

Glickmanovu knížku je rozhodně dobré si opatřit a přečíst, pokud se chcete do desetidenní očisty pustit. Provedení kúry je v ní popsáno celkem stručně, ale najdete tam řadu různých doporučení, zkušenosti mnoha lidí, kteří očistu vyzkoušeli, jejich otázky a Glickmanovy odpovědi, dočtete se, co jsou detoxikační příznaky, a seznámíte se také s možnými úskalími, která Vás pak během očisty nepřekvapí. No a také Vás knížka podpoří, pokud na Vás během očisty dolehne krize.   

Knížka je běžně k dostání (cena se pohybuje kolem 140-150 Kč), k mání je i v některých knihovnách. 

Mě osobně ke kúře inspirovali Eva a Karel Nejedlí, www.karelnejedly.cz , na jejich výuce metody RUŠ lze knihu také zakoupit.

Jsem toho názoru, že pokud se chcete do očisty pustit, je důležité nejen mít o ní dobré informace, ale také být pro ni rozhodnutý(á). Proto mi připadá užitečné před očistou zvážit svá osobní pro a proti (a pokud najdete závažná "proti", buď si je zpracujte, tak abyste zahájili kúru s dobrý pocitem, že Vám prospěje, nebo hledejte jiný způsob očisty, který by Vám nebo Vašemu zdravotnímu stavu vyhovoval lépe). 

Mně osobně se kúra osvědčila a udělala mi moc dobře. A připadá mi přijatelná a snesitelná. 

Je to na Vás :-) 

Držím palce, HH

 

 Cílem tohoto webu není nahradit knížku nebo radit, nýbrž sdílet zkušenosti, vzájemně se informovat a podpořit :-)