Zkušenosti z očisty

Zde jsou uvedeny osobní zkušenosti lidí, kteří praktikovali 10denní očistu (někteří opakovaně). Pro inspiraci a podporu. Každý to můžeme mít trochu jinak.

Nezapomeňte, že každý jsme originál a nic není dogma :-) 

 

Hana (10 dní + 11 dní)

Mám s kúrou dobrou zkušenost, velice mi prospěla na těle i na duši. Můj konkrétní průběh očisty na jaře 2011 jsem si zaznamenávala každý den, držela jsem poprvé, tak se s Vámi o svoje poznámky podělím (bez cenzury). Nic z toho, co se dělo mně, se nemusí dít Vám :-) 

konzumace

pocity, projevy

večer před zahájením kúry – šálek čaje s projímavým účinkem - list senny

V pohodě.

1.den: ráno vypití slané vody, pomalu a s velkými problémy, 8 citronád, také s problémy (zvedal se mi žaludek)

Celkem v pohodě, mírný hlad, nálada dobrá, běžné denní činnosti, vše ok.

2.den: KRIZE, brzy ráno zvracení, ranní slanou vodu sem taky okamžitě vyzvracela, místo ní jsem pak vypila projímavý čaj, pouze 6 citronád, víc jsem do sebe nedostala, zvedá se mi žaludek, javorový sirup mi smrdí

Únava, stav jako při počínající viróze, otupělost, malátnost, sotva unesu tělo,  silná bolest hlavy, motání hlavy, hlad. Mám chuť s tím praštit (ale vím, že to neudělám). Žaludeční nevolnost, mám pocit, že se to nedá vydržet, chvílemi musím polehávat, jsem ráda, že mám dnes volný den, nikam nejdu, jen ráno do školky. Odpoledne pak ale musím do města, hodně mě to vyčerpává, dávám si po návratu horkou koupel. Večer jen mírné zlepšení, ale musela jsem jít v 8 hodin spát.

3.den: slanou vodu jsem vypila na dvakrát, trochu se mi zvedal žaludek, ale nezvracím, 7 citronád – moc mi nechutnají, večer projímavý čaj (piji slabý ze senny)

Nárůst energie, pocit lehkosti a euforie. Mírný hlad, už žádná nevolnost. Byla jsem plavat - ok, rychleji se ale unavím. Přes den bolest kloubů a mírná bolest hlavy. V noci po vypití projímavého čaje křeče v břiše. Mám také úzkostné stavy, vyplavily se některé moje zasuté strachy, špatně spím.

4.den: slanou vodu jsem vypila bez problémů najednou, citronády taky ok, vypila jsem jich 9 a připadají mi už chutnější, večer jsem použila už pouze slabý, ředěný čaj ze senny - připadá mi, že už to stačí

Cítím se dobře, jen mírné bolesti kloubů. Pálí mě konečník a chodím celé dopoledne na velkou (stále jen tekutá stolice). Cítím vyhlazení pleti a celkovou svěží lehkost. Šumění v hlavě. Odpoledne únava, spala bych, večer opět musím brzy do postele.

5.den: slaná voda ráno opět ok, už na „ex“, citronády ok, večer slabá senna

Cítím se dobře a lehce, lepší kondice, více síly (pozoruji to při ostré pěší chůzi a při dobrovolnické službě, kdy jsem na procházce s paní na vozíku a tlačím ji do kopce). Mírný hlad. Intenzivní vyprazdňování za 1-2 hod. po slaném výplachu, stále jen tekutá stolice. Bolest kloubů. Lepší pleť. 

6.den: slaná voda i citronády (10 sklenic) bez problémů, večer slabá senna 

Je sobota. Jsme na výletě, spíme  v kempu, dopoledne se cítím dobře, procházka mi svědčí, mám dost energie. Vyprazdňování opět opakovaně v průběhu 1-2 hod po vypití slané vody, stále tekutá stolice. Odpoledne hlad a podrážděnost, večer ok. Potřebuji chodit dřív spát a ráno brzy vstávat.

7.den: veškerá konzumace v pohodě, nemám s sebou nejodizovanou sůl, použila jsem z nouze sůl s jódem, je o dost horší ji pozřít, nedoporučuji

Průběh dne stejný jako 6. den, odpoledne opět nepříjemný hlad a chuť, čichám si k jídlu. Ale není to nesnesitelné, vydržet se to dá,  jen chvílemi jsem podrážděná. Musím chodit večer brzy spát, přes den mám ale energie dost, cítím se lehčí a rychlejší než obvykle. Rychleji se unavím a nejde to překonat, musím si hned chvíli odpočinout, tělo mi dává jasně najevo, co chce, a nutí mě, abych ho poslechla.

8.den: konzumace ok, večer jsem zapomněla na senný čaj, ale i tak se druhý den ráno vyprazdňuji, tak že ráno si ho nevařím 

Ráno hyperaktivita, žádné potíže, příval energie. Odpoledne únava a pocity hladu, opět snesitelné, ale už se začínám těšit na konec kúry. Vyprazdňování stejné jako v předešlých dnech. Večer a v noci mě silně bolely klouby, zejména kolena a kotníky. Pozoruji, že jsem citlivější na pachy, např. kafe mi smrdí.

9.den: ráno se mi ze soli trochu zvedl žaludek, ale hned to přešlo, jinak konzumace ok, dávám si daleko větší množství chilli než na začátku

Cítím se výborně, vstávám v 6h, ráno jsem ihned po probuzení aktivní, jsem svěží, rychlejší, všechno stíhám. Už nemám hlad, nákup čerstvého pečiva v Bille bez problémů, nemám na nic chuť. Na jazyku mám stále povlak, ale už ne tak silný, je vidět změnu, zpočátku byl můj jazyk pokrytý dost silnou bílou vrstvou. Ranní vyprazdňování stejné jako v předešlých dnech, vždy jdu cca 4x a vždy jen tekuté, občas s malými částečkami. Mám vyhlazenou kůži na celém těle. Dnes mám pocit, že kdyby to šlo, prodloužila bych si kúru ještě o pár dní, cítím, že by mi to udělalo dobře (ale nejde to, resp. nechci, letíme za 4 dny na dovolenou do Bulharska). Mám pocit, že s očistou ze mě odchází všechno, co nepotřebuji, nejen v rovině fyzické. Vyjadřuji se jednodušeji a cítím v sobě údernost, jednoznačnost.  

10.den: konzumace ok

Bolest hlavy po ránu, jinak se cítím dobře a nemám hlad. Mám dost energie a jsem rychlejší. Mám vyhlazenou pleť a růžovější jazyk, ale ne bez povlaku. Stolice jen tekutá, s malými částečkami. Cítím, že bych potřebovala ještě pár dní, ale musím to přerušit kvůli Bulharsku, nevím, jak to tam bude s jídlem, a nechce se mi to tam řešit. I tak jsem ráda za tu zkušenost. Nemám teď momentálně chuť na nic nezdravého. Cítím v sobě více jednoznačnosti a více vnímám svoje tělo. Mám ze sebe radost. Vím, že kúru budu ještě někdy opakovat.

11.den: po ránu ještě slaný výplach, pak pomalý návrat dle knihy, dnes jen pomerančový džus

Cítím se dobře. Trochu hlad. Je to fuška, mačkat ty pomeranče :-)  Stálo to zato.

Druhou očistu jsem držela na jaře 2012, 11 dní. Neměla jsem takové detoxikační příznaky (bolesti nebo motání hlavy), jako poprvé. Ale první čtyři dny očisty jsem měla často hlad, měla jsem chuť na všechno, necítila jsme se nijak skvěle, byla jsem trochu podrážděná. Párkrát jsem opakovala, že to nemám zapotřebí, že to asi nevydržim...bla bla bla...Asi od pátého dne jsem se ale cítila už jen dobře, hlad jen občas, snesitelně, vždy pomohla citronáda, nárůst energie, pocit lehkosti, vypnutá kůže po celém těle, pozitivní změny v obličeji, žádné chuti. Ráda jsem si voněla k jídlu, vychutnávala jsem vůně, měla jsem pocit, že mě to vyloženě sytí, a neměla jsem potřebu to strčit do pusy :-) (Akorát jsem byla zimomřivá, což se mi při první kúře nedělo. Možná to bylo spojeno i s ročním obdobím.) Trochu obtížný mi tentokrát připadal třídenní návrat, první den s pomerančovou šťávou to šlo, ale druhý den jsem měla vyloženě hlad, že mi lezly oči z důlků, tak že jsem nedodržela postup, resp. jedla jsem sice, co je doporučeno, ale ve více dávkách, a třetí den po ránu i hodně ovoce.   

Hana H.

* * *

Jana (10 dní + 10 dní)

10-ti denní očistu jsem prošla 2x, loni v květnu (2011) a letos v únoru (2012).
Napíšu tu i pár "negativ", aby se třeba někdo nedivil, kdyby se setkal s něčím podobným.

Ze slané vody jsem se poprvé pozvracela, potom už vždy OK. Ráno jsem mívala asi tím čistěním tak velkou žízeň, že jsem ji kolikrát pila i s chutí :-)) vodu jsem dávala vlažnou, studenou bych najednou nevypila.

První den je divný, cítila jsem se vláčná, několikrát jsem se nachytala, že jdu hledat mimovolně něco co bych strčila do pusy :-D

První půst jsem mívala občas hlad (max 3minuty) a kručení v břiše. Při druhém jsem hlad neměla a připadalo mi to úplně přirozené. Vychutnávala jsem si vůni různých jídel.

Dalších 9 dnů úplně v pohodě, plná elánu, bez vedlejších účinků. Více času na záchodě :-)) Při prvním půstu jsem měla chvilku, kdy mě najednou začaly bolet zuby, hlava, záda, hned jsem si to vyčistila a bylo po tom.

Co bych udělala jinak:

- Půst bych nedržela v únoru, ještě měsíc bych počkala - byla mi děsná zima. "Vyřešila" jsem to tím, že jsem javorový sirup s citronem pila hodně teplý.
Nevím, jestli se to "může", ale jinak jsem se nezahřála a ta teplá dobrota byla jako balzám.

- Při přechodu na jídlo, ty 3-4 dny bych se vyhla velké fyzické námaze, protože mi to vyšlo zrovna na dost fyziky náročnou práci a druhý den ráno jsem se probudila a nemohla jsem vstát z postele, třepala jsem se vyčerpáním. Buď jsem měla pít víc citrónu s jav.sirupem, abych energie měla dostatek, nebo jsem měla víc odpočívat :-)

Jde hodně poznat, jak tato očista tělo celkově posílí, únava po zimě je pryč ze dne na den :-) Zhubla jsem cca 3kila. Necpu se vším možným se jako před tím. Víc jde "slyšet", o co mi tělo říká.

Jana E.